Latest information

2015

2015 Results

Photos courtesy of Rod Gathercole, Carol Pardoe, Brian Griffiths, Martin Purser, Harold Heyworth and Neil Winter.

Lincoln Wheelers Tandem and Tricycle 25 mile time trial
 Sunday 11th October
 Tricycles
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1  Andy Newham Lincoln Wheelers CC 1:07:54 1:07:54 4
 2 Ian Pike Fenland RC 1:10:20 N/A
 3 Lez  Young Middlesex RC 1:12:56 1:06:26 1
 4 Geoff Booker Oxonian CC 1:13:33 1:06:48 3
 5 Wayne Baker Avon & Somerset Police CC 1:17:45 1:06:45 2
 6 Sid Charlton TA East 1:18:41 1:08:41 6
 7 Brian Moore TA NW 1:20:36 1:10:36 7
 8 Peter Holland Lincon Wheelers CC 1:24:04 1:13:34 9
 9 Ian Mackenzie Southend Wheelers 1:25:11 1:12:41 8
 10 Ian Matthews Team Tor 2000 1:25:35 1:08:05 5
 Tandems
 Pos’n  Names Club  Time 
 1 Peter Jones & Karen Brooks Lincoln Wheelers 1:04:07
 2 Andrew & Katie Thurlow Vegetarian A & AC 1:06:22
Lincoln Wheelers Tandem and Tricycle 10 mile time trial
 Saturday 10th October
 Tricycles
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Andy Newham Lincoln Wheelers CC 26:29 26:29  4
 2 Lez Young Middlesex RC 27:31 26:01 3
 3 Ian Pike Fenland RC 28:13 N/A
 4 Geoff Booker Oxonian CC 29:02 26:47 6=
 5 Wayne Baker Avon & Somerset Police CC 29:17 26:47 6=
 6 Sid Charlton TA East 30:43 28:13 13
 7= Brian Moore TA NW 31:33 25:48 2
 7= Peter Holland Lincoln Wheelers CC 31:33 26:33 5
 9 Phil Bartle Lincoln Wheelers CC 32:34 N/A
 10 Ian Mackenzie Southend Wheelers 33:18 26:58 8
 11 Ian Matthews Team Tor 2000 33:42 27:12 10
 12 David Capps Lincoln Wheelers CC 34:38 N/A
 13 Roger Akers TA East 34:59 27:59 12
 14 Paul Potter Lincoln Wheelers CC 36:12 27:02 9
 15 David Hardy Leicester Forest CC 36:54 24:54 1
 16 David Newham Lincoln Wheelers CC 37:32 27:32 11
 Tandems
 Pos’n  Names Club  Time 
 1 Peter Jones & John Noone Lincoln Wheelers 24:48
 2 John & Julie Smithies Cyclesense 24:59
 3 Andrew & Katie Thurlow Vegetarian A & AC 25:47
Tricycle Association (Eastern Region) 25 mile time trial
 Sunday 4th October
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
1 Lez Young Middlesex RC 1:13:43 50:22  2
 2 Mark Brooking Willesden CC 1:22:21 45:45 1
 3 Jane Moore Willlesden CC 1:23:22 52:23 4
 4  Ian Mackenzie Southend Wheelers 1:24:18 52:18 3
DNS  Peter Holley East Grinstead Tri Club Apologies
DNS  Alan Nye TA (Eastern Region) Apologies
Tricycle Association (North Eastern Region) 25 mile time trial
 Saturday 26th September
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
1 Barry Charlton Swinnertons Racing Team 59:57 59:57  5
 2 Mick Gelder TA (South Western Region) 1:12:06 56:51 1=
 3 Alan Shuttleworth Weaver Valley CC 1:17:03 57:33  4
 4  Brian Moore TA (North Western Region) 1:20:59 1:00:59 6
 5  Andrew Wood Otley CC 1:25:00 1:08:00  7
 6  Norman Fenn TA (Midland Region) 1:27:14 57:14 3
 7  Jim Lawley Barrow Central Wheelers CC 1:32:51 56:51 1=
Tricycle Association (South Eastern Region) 25 mile time trial
 Sunday 20th September
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
1 Ian Finch CC Bexley 1:06:27 1:06:27  2
 2  Lez Young Middlesex RC 1:11:52 1:10:22  3
 3  Mark Vowells CC Bexley 1:13:34 1:12:34  4
 4  Richard Bailey Redhill CC 1:23:29 1:15:59  8
 5  Ian Mackenzie Southend Wheelers 1:23:42 1:13:42  7
 6  Adrian Hills Lewes Wanderers CC 1:30:37 59:37 1
 7  Paul Ansell CC Bexley 1:31:50 1:12:50 5
 8  Trevor Oliver San Fairy Ann CC 1:41:54 1:12:54 6
 DNS  John Hastings Apology
Tricycle Association (North Western Region) 10 mile time trial
 Saturday 19th September
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
1 Barry Charlton Swinnerton Cycles 23:00 16:47  2
2 Paul Fleming Preston Wheelers 26:21 18:14  3
3 Lez Young Tricycle Association (TV) 27:33 20:14  9=
4 Michael Smith VTTA (North Lancs & Lakes) 29:02 18:49  4
5 Alan Shuttleworth Weaver Valley CC 29:35 20:14 9=
 6  Dennis Hornby  Weaver Valley CC 30:13 20:01  8
 7 Victor Trigger Crewe Clarion Wheelers 30:47 19:35  7
 8 Peter Brocklehurst Janus RC 31:04 20:34  11
 9 Terry Rush Morgan Lancashire RC 31:32 16:46 1
 10 Brian Moore Tricycle Association (NW) 31:43
 11 Norman Fenn Tricycle Association (M) 33:17 19:26 5
 12 Jim Lawley BarrowCentral Wheelers 35:20 21:56 12
 13 Malcolm Timmis Bromsgrove Olympique CC 36:49 19:27  6
DNS Robert Nolan Tricycle Association (NW) Apology
Tricycle Association (Midland Region) 10 mile time trial
Jenny Noad Memorial
 Saturday 12th September
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Barry Charlton  Swinnerton Cycles  23:39  20:02 13
2 Andy Newham Lincoln Wheelers CC 26:01 18:52 7
3 Lez Young Middlesex RC 27:36 20:17 14
4 Geoff Booker Oxonion CC 28:16 20:00 12
5 Gary Guntrip Team Jewson MI Racing 28:26 18:40 5
6 Michael Smith VTTA 29:19 19:05 8
7 Mark Eastwood West Suffolk Wheelers 30:07 18:29 4
8 Alan Shuttleworth  Weaver Valley CC 30:11 20:53 15
9 Victor Trigger Crewe Clarion Wheelers 30:19 19:32 10
10 Richard Bailey Redhill CC 30:44 18:42 6
11 Ian Matthews Team Tor 2000 32:21 18:16 3
12 Ian Mackenzie Southend Wheelers 32:41 21:18 16
13 Malcolm Waters Hampshire RC 33:03 17:34 2
14 Norman Fenn TA (Midland) 33:13 19:14 9
15 James Lawley  Barrow Central Wheelers  34:47 21:23 17
16 David Newham  Lincoln Wheelers CC 36:25 16:56 
17 Malcolm Timmis Bromsgrove Olympique CC 37:07 19:45 11
18 Dave Hardy Leicester Forest CC 43:11 26:25 18
DNS Alison Purser TA (North Eastern) Apologies
DNS Peter Holland Lincoln Wheelers CC Apologies
Tricycle Association (Midland Region) 25 mile time trial
Stan Spelling Memorial
 Sunday 13th September
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Barry Charlton  Swinnerton Cycles  1:00:40  52:37 10
2 Andy Newham Lincoln Wheelers CC 1:06:59 49:38 4
3 Lez Young Middlesex RC 1:13:32 50:11 6
4 Geoff Booker Oxonian CC 1:14:20 52:51 11
5 Gary Guntrip Team Jewson MI Racing 1:17:48 50:27 7
6 Dennis Hornby Weaver Valley CC 1:19:10 53:52 13
7 Alan Shuttleworth Weaver Valley CC 1:19:26 49:59 5
8 Ian Mackenzie Southend Wheelers 1:23:37 51:37 8
9 Victor Trigger Crewe Clarion Wheelers 1:24:26 1:00:38 14
10 Ian Matthews Team Tor 2000 1:25:31 49:03 3
11 Richard Bailey Redhill CC 1:25:36 53:47 12
12 Malcolm Waters Hampshire RC 1:26:47 48:36 2
13 Norman Fenn TA (Midland) 1:29:34 51:55 9
14 Adrian Hills  TA (South Eastern)  1:30:27 43:30  1
DNS James Lawley Barrow Central Wheelers Apologies
DNS Harold Heyworth TA (Midlands) Apologies
 DNS Peter Holland  Lincoln Wheelers CC Apologies
DNS Michael Smith VTTA Apologies
Tricycle Association (South Western Region) 10 mile time trial
 Sunday 5th September
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Lez Young Middlesex RC 27:00  27:00 8
2 Michael Gelder TA (SW) 27:37 25:37 6
3 Gary Guntrip Team Jewson MI Racing 28:19 25:19 4
 4 John Thompson Severn RC 28:39 27:39  9
 5 Jim Mongomerie Revo Racing 29:49 25:49  7
 6 Ian Matthews Team Tor 2000 32:30  24:30  2
 7  Norman Fenn TA (Midland)  32:59 23:59  1
 9  Malcolm Waters Hampshire RC 33:21 25:21  5
 9 Malcolm Timmis Bromsgrove Olympique CC  36:46  24:46 3
Tricycle Association (Thames Valley Region) 10 mile time trial
 Sunday 30th August
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Lez Young Middlesex RC 25:39 25:39 6
2 Geoff Booker Oxonian CC 26:48 24:48 4
3 Gary Guntrip Team Jewson MI Racing 28:16 23:46 3
4 Norman Fenn TA (Midlands) 31:50 22:35 1
5 Bob West Velo Club Venta 33:48 25:33 5
6 Malcolm Timmis Bromsgrove Olympique 35:49 23:04 2
DNS John Thompson Severn RC Apologies
Tricycle Association (South Eastern Region) 12 hour  mile time trial
 Sunday 23rd August
Pos’n Name Club Distance
 1 Peter Holley  East Grinstead Tri-Club   186.009
2 Ian Mackenzie Southend Wheelers 177.859
 3 Peter Holland Lincoln Wheelers CC 173.882
 DNF Eric Lejeune San Fairy Ann CC
Tricycle Association (South Eastern Region) Stan Spelling Memorial 50 mile time trial
 Sunday 19th July
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Lez Young Middlesex RC 2:21:49  2:10:24 1
2 John Thompson Severn RC  2:26:41 2:26:41 3
3 Ian Mackenzie Southend Whrs 2:41:56 2:23:26 2
 4 Richard Bailey Redhill CC  2:47:35  2:31:35  4
Tricycle Association (South Western Region) Fliss Beard Memorial 100 mile time trial
 Sunday 5th July
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Andy Newham Lincoln Whrs CC 4:51:04  4:51:04 4
2 Jim Hopper  Derby Mercury RC  5:25:51 4:34:51  2
3  Jim Montgomerie Revo Racing  5:43:32 4:34:32  1
4 Ian Mackenzie Southend Whrs 5:53:02 4:47:02 3
 DNF Lez Young Tricycle Association (TV)
 DNF  John Thompson Severn RC
Tricycle Association (North Western Region) Albert Crimes & John J Davies Memorial 25 mile time trial
 Saturday 4th July
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Lez Young Tricycle Association (TV) 1:10:01 48:25 5
2 Gary Guntrip Team Jewson MI Racing  1:14:22 47:18 3
3 Dennis Hornby Weaver Valley CC  1:15:15 49:57 7
4 Harold Heyworth Derby Mercury RC 1:15:33 46:11 2
 5 Alan Shuttleworth Weaver Valley CC  1:17:04  47:37 4
 6  Peter Brocklehust Janus RC  1:22:22 53:14  9
7 Brian Moore Tricycle Association (NW)  1:25:20 NQT
8 Norman Fenn Tricycle Assocition (Mids)  1:27:20 49:23 6
9 James Lawley Barrow Central Wheelers 1:36:23 50:05 8
10 Malcolm  Timmis Bromsgrove Olympique CC  1:41:31  41:57  1
Tricycle Association Midland Region 50 mile time trial
 Saturday 27th June
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Barry Charlton  Swinnerton Cycles 1:54:11  1:54:11 4
2  Andy Newham Lincoln Whrs CC  2:09:19 1:52:19  1
3  Alan Shuttleworth Weaver Valley CC  2:28:05 1:59:05  6
4  Jim Hopper Derby Mercury RC 2:29:05 1:59:27  7
 5 Peter Holland Lincoln Whrs CC  2:29:18 1:55:18  5
6  Vic Trigger Crewe Clarion Whrs 2:29:22 2:20:22  8
7 Harold Heyworth Derby Mercury RC 2:33:33 1:53:33  2
8 Ian Mackenzie Southend Whrs 2:43:51 1:53:51  3
 DNS  John Thompson Severn RC Apology
Tricycle Association North Western Region (Bruce Kingsford Memorial) 50 mile time trial
 Sunday 24th May
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Barry Charlton  Swinnerton Cycles 2:00:43  1:44:50  5
2  Carl Saint Yorkshire RC  2:09:25 1:36:54  2
3  Andy Newham Lincoln Whrs CC  2:18:10 1:44:38  4
4 Chris Hutchinson Redbridge CC 2:32:29 1:48:27  7
 5 Dennis Hornby Weaver Valley CC  2:36:12 1:39:53  3
6  Gary Guntrip Team Jewson MI Racing 2:36:36 1:46:42  6
7  Jim Hopper Derby Mercury RC 2:41:31 1:55:38  8
8 Peter Holland Lincoln Whrs CC 2:50:17 (P) 2:00:43  9
 9 Malcolm Waters  Hampshire RC 3:00:05 1:36:20   1
 DNF  Vic Trigger Crewe Clarion Whrs
 DNS  John Thompson Severn RC
 DNS  Sid Charlton TA Eastern Region
Tricycle Association South Eastern Region 10 mile time trial
 Saturday 9th May
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
 1 Chris Hutchinson  Redbridge CC  27:56  27:11  1
 2 Ian Finch CC Bexley 27:57 27:57 2
3 Lez Young Middlesex RC 28:47 29:02 4
4 Richard Bailey Redhill CC 32:46 28:01 3
5 Mark Vowells CC Bexley 32:58 31:58 6
6 John Hastings CC Bexley 37:53 31:08 5
Tricycle Association North Eastern Region  Mike Dixie Memorial 10 mile time trial
Monday 4th May
Hc’p Pos’n Name Club Hc’p Time Time Pos’n
1 Andy Newham Lincoln Wheelers CC (PB)  19:39 24:39 2
2 Jane Moore Willesden CC  (PB & Club Record)  20:33 29:03 8
3  Peter Holland Lincoln Wheelers CC 21:33 28:33 6
4 Bob Nolan Tricycle Association (NW)  22:01 36:01 13
5  Adrian Hills Lewes Wanderers CC 22:18 32:03 11
6  Paul Martin South Penine RC 22:40 28:25 5
7 Ian Mackenzie Southend Wheelers CC 22:47  30:17 10
8 Carl Saint  Yorkshire RC   23:08 23:08 1
9 Geoff Booker Oxonian CC  23:18 26:33 3
10 Tim Higgins Scunthorpe RC 23:31 27:16 4
11 Peter Brocklehurst Janus RC 23:39 29:24 9
12 Jim Lawley Barrow Central Wheelers CC 23:59 34:19 12
13 Alan Shuttleworth Weaver Valley CC 24:37 28:57 7
Tandem Tricycle 
Alison Purser & Dave Hardy TA (NE)/ Leicester Forest CC  27:50
Tricycle Association Eastern Region May Day 25 mile time trial
 Saturday 2nd May
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
1 Andy Newham  Lincoln Whrs 1:09:30 1:14:00  1
2 Gary Guntrip Team Jewson 1:14:22 1:14:22  2
3 Peter Holland Lincoln Whrs 1:19:23 1:15:23  3
4= Jane Moore Willesdon CC 1:23:10 1:118:10  4
4= Alan Shuttleworth Weaver Valley CC 1:23:10 1:19:10  7
6 Ian Mackenzie Southend Whrs 1:24:35 1:18:35  5
7 Ian Matthews Team Tor 2000 1:28:35 1:18:15  6
8 Martin Badham CC Breckland 1:54:07 1:34:07  8
Tricycle Association SE Region Bill Finch Memorial 10 mile time trial
 Sunday 26th April
Due to temporary traffic lights on the 25 mile course the event was run as a 10
Pos’n Name Club Time H’cp Time H’cp Pos’n
1 Lez Young  Middlesex RC 27:27 25:27  3
 2 Ian Finch CC Bexley 27:33 26:58  7
 3 Chris Hutchinson Redbridge CC 27:43 26:53  6
 4 Geoff Booker Oxonian CC 28:25 28:25 10
 5 Gary Guntrip Team Jewson – MI Racing  29:04 26:39 4
 6 Peter Holland Lincoln Whrs 31:34 26:44 5
 7 Richard Bailey Redhill CC 31:53 28:03  9
8 Ian Mackenzie Southend Whrs 32:15 28:40  11
 9 John Hastings CC Bexley 33:49 23:49 2
10 Paul Ansell CC Bexley 34:43 27:08 8
 11 Adrian Hills  Lewes Wanderers   35:28 23:38  1
 12 Trevor Oliver San Fairy Ann CC 39:08 29:08 12
 DNS Alan Nye
 DNS Mark Vowells
Tricycle Association Thames Valley Region 36 mile hilly time trial
 Sunday 12th April
Pos’n Name Club Time
1 Lez Young  Middlesex RC 2:03:35
2  Geoff Booker  Oxonian CC  2:09:28
3 Gary Guntrip  Team Jewson  2:24:56 4 mins late start
Tricycle Association Eastern Region 25 mile time trial
 Sunday 29th March
Pos’n Name Club Time Hcp Time Hcp Posn
1 Lez Young  Middlesex RC 1:16:38 1:13:53  1
2  Gary Guntrip  Team Jewson  1:22:02 1:19:32  2
3 Ian Mackenzie  Southend Whrs  1:30:49 1:23:34  3
4 Adrian Hills Lewes Wanderers 1:44:50 1:25:05 4
5 Martin Badham CC Breckland 1:46:22 1:28:37 5
DNS  Chris Hutchinson Redbridge CC
DNS  Marcus Hopkins King’s Lynn CC
Tricycle Association North Western Region 10 mile time trial
 Saturday 28th March
Pos’n Name Club Time Hcp Time Hcp Posn
1 John Thompson  Severn RC 29:24 20:14 2
2  Dennis Hornby  Weaver Valley 30:45 20:33  3
3 Alan Shuttleworth  Weaver Valley 31:12 21:54  4
4 Zonc Hastings Tricycle Association 33:19 NQR
5 Peter Brocklehurst Janus RC 33:27 22:57 5
6 Malc MacAllister Seamons CC 33:29 16:06 1
7 Brian Moore Tricycle Association (NW) 34:52 23:55 7
8 Norman Fenn Tricycle Association (Mids) 37:47 23:48 6
9 Hannah Dines Team Thompson’s 38:41 NQR
10 Jim Lawley Barrow Central Whrs 40:27 25:24 8
DNS Bob Nolan Tricycle Association (NW) Apol
DNS Michael Smith VTTA (NW) Apol
DNS Vic Trigger Crewe Clarion Whrs Mechanical
Tricycle Association Thames Valley Hilly 29 mile time trial
 Sunday 8th March
Pos’n Name Club Time Hcp Time Hcp Posn
1 Geoff Booker  Oxonian CC 1:35:07 1:35:07  4
2  Mark Silver  Hounslow & Dist Whrs  1:36:10  1:34:10  3
3 Lez Young  Middlesex RC  1:36:26 1:26:26  1
4 Gary Guntrip Team Jewson 1:40:39 1:28:39 2
Tricycle Association South West Region 25 mile time trial
 Sunday 22nd February
Pos’n Name Club Time Hcp Time Hcp Posn
1  Lez Young  Middlesex RC 1:24:39 1:16:09  2
2  Gary Guntrip  Team Jewson MI Racing  1:25:29  1:20:29  4
3 Jim Montgomerie  Revo Racing  1:27:51 1:16:51  3
4 Roger Alma Worcester St John’s CC 1:38:00 1:08:00 1
5 Malcolm Timmis Bromsgrove Olyimpique CC 1:48:49 1:22:49 5
DNF Ian Matthews Team Tor 2000
DNS John Thompson  Severn RC

Calendar Notes

For Diary Dates beyond those displayed, in the past or future, click on 'View Calendar', then Events can be filtered according the Category. These accumulate so one can filter for South Western Time Trials by choosing 'South West Event' and 'Time Trial' but remember to close filters down by choosing the Filter again before another filter. Dates in the Past or Future can be accessed by clicking on the '<' or '>' either side of the Month display.