Sun
25th
Sept
Lea Valley CC Crescent 30 mile Tandem time trial
hosting the South Eastern Region
Tandem Tricycle 30 for the Invicta Trophies
PosNameClubTime
1John Iszatt/Dean Lubin (Tandem)Team Vision Racing – Silverhook1:09:25
2Ian Pike/Mark Vowells (Tandem Tricycle)Lincoln Wheelers CC/San Fairy Ann CC1:12:42
3Sid Charlton/Lez Young (Tandem Tricycle)Lincoln Wheelers CC1:21:49
4Norman Harvey/Mary Corbett (Tandem Tricycle)Sotonia CC1:34:57
Mon
29th
August
North Eastern Region 15 mile time trial
for the Turner Shield (Scratch)
& Henderson Cup (Hcp)
PosName & ClubHcpHcp
Time
Hcp
Pos
Scr
Time
1Steve Brown ~ Ravensthorpe CCScr39:23239:23
2Lez Young ~ Lincoln Wheelers CC1:3041:225=42:52
3Chris Goode ~ Yorkshire Coast Clarion2:1541:225=43:37
4Wayne Baker ~ Team Echelon3:0041:19444:19
5Alan Shuttleworth ~ Weaver Valley CC8:0040:56348:56
6Brian Moore ~ TA North Western Region14:0035:54149:54
Sat
6th
August
North Eastern Region
Mike Dixie Memorial ’10’ mile time trial
Hcp
Pos’n
NameClubHcpHcp
Time
Scr
Pos’n
Scr
Time
Solo Tricycles
1Chris GoodeYorkshire Coast Clarion3:0025:46228:46
2Lez YoungLincoln Wheelers CCScr27:17127:17
3Alan ShuttleworthWeaver Valley CC4:0027:41431:41
4Wayne BakerTeam Echelon1:0028:47329:47
Tandem Tricycle
N/aSteve Brown & Phillip JohnsonRavensthorpe CC124:35
Sun
31st
July
South Eastern Region
Mike Ducker Memorial ’10’
Pos’nNameClubAct
Time
Hcp
Time
1Mark VowellsSan Fairy Ann CC26:0825:38
2Ian PikeLincoln Wheelers CC27:0927:09
3Lez YoungLincoln Wheelers CC28:3425:34
4Paul BuckleyWigmore CC31:5726:57
5Richard BaileyRedhill CC33:3227:02
6David BiggsChelmer CC34:2025:50
7Andrew NyeAshford Wheelers37:0326:33
8Adrian HillsEastborne Rovers CC38:3729:37
9Paul AnsellCC Bexley43:5827:58
Sun 10th
July
The Bruce Kingsford and Stan Spelling 50 mile time trial
Incorporating National Championship 50
Pos’nNameClubAct TimeHcpHcp Time
1Ian PikeLincoln Wheelers CC2:11:09Scr2:11:09
2Mark VowellsSan Fairy Ann CC2:15:034:302:10:33
3Lez YoungLincoln Wheelers CC2:33:1717:002:16:17
4Richard BaileyRedhill CC2:58:5551:302:07:25
Sat 2nd
July
North Western Region
The Albert Crimes & John J Davies Memorial 25 mile time Trial
Pos’nNameClubAct
Time
Hcp
Time
Hcp
Pos’n
1Lez YoungLincoln Wheelers CC1:11:2250:113
2Alan ShuttleworthWeaver Valley CC1:21:4649:342
3Brian MooreTA North Western1:24:3343:591
4Wayne BakerTeam EchelonDNS (A)
Sat 12th JuneSouth Eastern Regional 10 mile time trial Incorporating National Championship 10Jenny Noad Memorial 10
Pos’nNameClubAct TimeHcp TimeHcp Pos’n
1Mark VowellsSan Fairy Ann CC25:3625:366
2Lez YoungLincoln Wheelers CC27:4024:404
3Wayne BakerTeam Echelon29:3826:087
4Paul BuckleyWigmore CC30:0722:372
5Richard BaileyRedhill CC31:2225:225
6David BriggsChelmer CC33:1920:491
7Adrian HillsEastborne Rovers CC33:5322:533
8Paul BlackerCC Bexley37:5026:208
9Trevor OliverSan Fairy Ann CC50:1131:419
Dns ApolPaul Ansell
1 HcpDavid Briggs
Sat 7th MayNorth Eastern Regional 25 mile time trial
Incorporating National Championship 25
Stan Spelling Memorial Trophy
Pos’nNameClubAct TimeHcp TimeHcp Pos’n
1Dave MasonLincoln Wheelers CC1:03:221:03:223
2Steve BrownRavensthorpe CC1:09:100:59:101
3Lez YoungLincoln Wheelers CC1:12:331:01:332
4Andrew SuchScunthorpe RC1:19:481:04:334
DNS (A)Wayne BakerTeam Echelon
DQAlan ShuttleworthWeaver Valley CC
Sun 24th
April
South Eastern Regional
25 mile time trial
Bill Finch Memorial
Pos’nNameClubActual TimeHcp TimeHcp Pos‘n
1Mark VowellsSan Fairy Ann CC1:05:391:04:393
2Ian PikeLincoln Wheelers CC1:14:131:14:137
3Lez YoungLincoln Wheelers CC1:16:210:58:511
4Wayne BakerTeam Echelon1:21:061:10:366
5Geoff BookerOxonian CC1:22:261:06:264
6Richard BaileyRedhill CC1:33:371:00:375
7Adrian HillsEastbourne Rovers CC1:43:081:04:382
Sunday
10th April
Eastern Region 25
mile time trial
Eric Madgett Memorial
Pos’nNameClubTime Hcp Time Hcp Posn
1Ian PikeLincoln Wheelers CC1:06:141:06:141
2Lez YoungLincoln Wheelers CC1:23:291:23:392
Saturday 9th AprilMidlands VTTA 15
mile time trial
Pos’nNameClubTimeStd
30Wayne BakerTeam Echelon48:22-0:22
31Lez YoungLincoln Whrs CC48:27+0:18
35Alan ShuttleworthWeaver Valley CC53:28-2:20
Saturday
12th
March
North Western Region
10 mile time trial
Pos’nNameClubTimeH’cap
Time
Vet
Std
1Dave MasonLincoln Wheelers CC25:1120:43+3:28
2Lez YoungLincoln Wheelers CC29:2420:25+1:45
3Vic TriggerCrewe Clarion Wheelers32:4420:05+0:11
4Alan ShuttleworthWeaver Valley CC33:1720:41-0:28
5Brian MooreTA NW Region35:2322:55-4:25
6Malc McAllisterSeamons CC37:0518:12-2:40